StyleGame

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
StyleGame

Online Tutorials

Va rog sa faceti cunoscut forumu. Cum puteti ajuta? De preferat la status pe yahoo messenger massuri etc. Va urez bafta in a ne ajuta cu respect echipa stylegame

    Primii pasi in PHP

    CYobY
    CYobY
    Administrator
    Administrator


    Mesaje : 197
    Data de inscriere : 04/10/2009
    Varsta : 30
    Localizare : VASLUI

    Primii pasi in PHP Empty Primii pasi in PHP

    Mesaj Scris de CYobY Sam Oct 24, 2009 4:44 am

    Primii pasi in PHP


    Cum rulam un script php creat de noi? Simplu, scriem codul intr-un editor de text, gen Notepad si apoi salvam ceea ce am scris cu extensia .php si rulam scriptul pe localhost sau pe un alt server.

    Initierea

    Sa consideram urmatorul script:

    Cod:
    <print>

    Acest script afiseaza pe ecran mesajul: Hello World!. Sa prezint putin elementele folosite:

    - semnifica inceputul, respectiv sfarsitul unui cod PHP si este obligatoriu sa il folositi;
    - print afiseaza pe ecran ceva, care este definit de catre utilizator. Functia trebuie retinuta deoarece este esentiala;
    - "mesaj" aici trebuie introdus mesajul pe care il va arata pe ecran functia print;

    Variabilele

    Ce sunt variabilele? Sa consideram urmatorul script:

    Cod:
    <variabila>

    Ce face acest script? Afiseaza tot Hello World! pe ecran, dar scriptul este scris sub alta forma.
    $variabila este o variabila, deoarece noi i-am aribuit o valoare la inceput, valoarea respectiva fiind in cazul de fata: "Hello World!". Semnul $ semnifica o variabila. Daca vreti sa definiti o variabila, nu uitati sa adaugati acest semn, altfel ea nu va fi luata in considerare.

    Sa consideram un alt exemplu:

    Cod:
    </atribuim>

    Ruland acest script, el seteaza variabilelor $culoarea1 si $culoare2 niste valori, pe care le utilizeaza apoi in mesajul functiei print. In acest script, au aparut 2 lucruri noi: introducerea variabilelor alaturi de text in mesajul Roses are and violets are! functiei print, si semnele //comentariu. Cele din urma semnifica adaugarea unui comentariu la scriptul dumneavoastra, acest comentariu nefiind luat in considerare de catre interpretor.
    Un alt exemplu, cu mai multe variabile:

    Cod:
    </setam>

    Pana acum am atribuit variabilelor doar date de tip caracter, acum vom adauga date de tip integer (numar intreg). Sa consideram urmatorul script:

    Cod:
    </setam>

    Operatorii

    Operatorii cei mai cunoscuti sunt: +, -, *, /.

    Cod:
    + inseamna plus
    - inseamna minus
    * inseamna inmultit
    / inseamna impartit

    La ce ajuta operatorii? De exemplu. cu ajutorul lor putem creea un script care sa calculeze suma a 2 numere:

    Cod:
    <variabila1>

    Acest script afiseaza suma numerelor $variabila1 si $variabila2, adica suma numerelor 2 si 3 Arrow 5.

      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 1:57 pm