StyleGame

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
StyleGame

Online Tutorials

Va rog sa faceti cunoscut forumu. Cum puteti ajuta? De preferat la status pe yahoo messenger massuri etc. Va urez bafta in a ne ajuta cu respect echipa stylegame

    MySQL Storage Engine

    CYobY
    CYobY
    Administrator
    Administrator


    Mesaje : 197
    Data de inscriere : 04/10/2009
    Varsta : 30
    Localizare : VASLUI

    MySQL Storage Engine Empty MySQL Storage Engine

    Mesaj Scris de CYobY Dum Mai 16, 2010 6:53 pm

    MySQL Storage Engine: MyISAM vs InnoDB

    Multa lume probabil se intreaba ce Storage Engine Architecture sa aleaga pentru MySQL si fiecare are motivele lui pentru care alege InnoDB sau MyISAM.

    La o cautare dupa cele 2 engine-uri am fi tentati sa spunem ca InnoDB este alegerea mai buna pentru o serie de avantaje cum ar fi:

    - blocheaza tabela la nivel de rand nu toata tabela cand face operatii in ea - ceea ce inseamna ca putem face mai multe operatii concomitent daca sunt afectate randuri diferite.

    - accepta constrangeri pt foreign key

    - accepta Multi-statement transactions, ROLLBACK, HASH lookups

    Lucrurile nu stau chiar atat de simplu percum pare, lucru ce face alegerea storage engine-ului o treaba dificila. In primul rand trebuie sa stim ce se intampla cand crapa tabelele (lucru ce se intampla destul de des in MySQL pentru tabele mari, mai ales pe platforma win). Well, tabelele InnoDB nu pot fi reparate cu mysqlcheck sau cu repair table, ci sunt reparate automat. Nasol este ca lucrul asta nu se intampla chiar tot timpul => ca tabela crapa mai rar insa poate fi iremediabil.

    Alt avantaj MyISAM este ca suporta Merge (union views) si Compress read-only storage, iar cel mai important este (dupa parerea mea) ca atat spatiul pe disc cat si utilizarea memoriei sunt mult mai mici pentru tabelele MyISAM.

    Prin urmare, alegerea motorului de stocare e strans legata de tipul si marimea aplicatiei, resursele serverului, marimea si numarul de accesari a bazei de date. N-am gasit un test de viteza, daca stie careva sa lase un comentariu.

      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 8:29 pm